Fotografia głębia ostrości, histogram. Jak zrobić profesjonalne zdjęcie?

Każdy miłośnik fotografii potrafi w ujmujący sposób uwieczniać na zdjęciach najważniejsze chwile z życia. Nie brakuje też pasjonatów fotografowania przepięknych krajoobrazów oraz przedmiotów martwych. Aby zdjęcie było rewelacyjne należy zastosować odpowiednią głębię ostrości.

fotografia – głębia ostrości

Fotografia głębia ostrości – ma duży wpływ na jakość wykonanego zdjęcia. Odpowiednie operowanie ostrością poszczególnych planów pozwala skierować uwagę widza na określone elementy zarejestrowanego na zdjęciu obrazu. Umiejętne wykorzystywanie parametrów wpływających na głębię ostrości jest kluczem do uzyskania profesjonalnego zdjęcia. Robiąc zdjęcia należy zastosować małą lub dużą głębię ostrości. Małą głębie ostrości stosujemy wtedy, kiedy najważniejszy ma być pierwszy plan, lub gdy chcemy podkreślić znaczenie drugiego planu. Przykładowo robiąc zdjęcie portretowe, trzeba rozmyć drugi plan. A jest to nic innego jak mała głębia ostrości. Z kolei dużą głębie ostrości stosujemy, gdy znaczenie mają elementy znajdujące się w kadrze.

histogram fotografia

Należy ją stosować gdy chcemy pokazać jakąś osobę na tle znaczącej budowli lub pięknego krajobrazu.
W czasach fotografii cyfrowej kiedy mamy możliwość podglądu zdjęcia, zazwyczaj to robimy zaraz po jego wykonaniu. W celu określenia jakości zdjęcia z pomocą przychodzi nam histogram fotografia. Jest to graficzne przedstawienie zawartości świateł i cieni w zarejestrowanym obrazie. Obecnie histogram można znaleźć w każdym aparacie, począwszy od zwykłych i tanich małpek, aż do profesjonalnych lustrzanek cyfrowych.

Author: warsztaty-fotograficzne.pl