Portret Low key i high key

Wykonywanie profesjonalnych zdjęć nie należy do łatwych zadań. Podczas wykonywania profesjonalnych portretów niezwykle ważna jest umiejętność korzystania z techniki low key oraz high key.

portret low key

Podczas wykonywania zdjęć techniką low-key (niski klucz)wykorzystywane jest jedno źródło światła ustawione z boku lub za fotografowanym obiektem. Dzięki temu można zaakcentować kontury obiektu poprzez umieszczanie pozostałych obszarów w cieniu. Najważniejszy w tej technice fotografowania jest odpowiedni rozkład światła. Nadrzędnym celem jest zmiana głównego tonu uzyskując duże, głębokie cienie na zdjęciu. . Piękno w technice – portret low key – polega na ukazaniu odpowiedniego nastroju na fotografii.

portret high key

Warto spróbować oświetlić obiekt centralnie z przodu na zupełnie czarnym tle, lub umieścić go w całości w cieniu doświetlając jedynie kontury. Zupełną odwrotnością jest portret high key ( wysoki klucz). Technika ta polega przedstawieniu na fotografii jasnych obiektów na jasnym tle. Zastosowanie obydwu technik jest dużym wyzwaniem dla każdego fotografa, gdyż wymagają one od niego w pełni świadomego wykorzystania systemu pomiaru światła. Ze względu na zdecydowane a jednocześnie proste i subtelne środki wyrazu techniki low key oraz high key znakomicie sprawdzają się w fotografii portretowej.

 

Author: warsztaty-fotograficzne.pl