Tryby pomiaru światła – pomiar ekspozycji, pomiar punktowy. Pomiary światła w aparatach cyfrowych

Każdy tryb pomiaru światła w aparacie fotograficznym ma swoje zastosowanie i sprawdza się w innej sytuacji. Pomiar matrycowy pozwala na łatwe i w miarę bezpieczne fotografowanie, centralnie ważony daje większą kontrolę użytkownikowi, a pomiar punktowy jest przeznaczony do zadań specjalnych.

pomiar ekspozycji, pomiar punktowy

Wyróżniamy następujące pomiary ekspozycji – tryb matrycowy, punktowy, centralnie ważony oraz selektywny. Z technicznego punktu widzenia, jedną z najważniejszych decyzji, które należy podjąć podczas fotografowania, jest ustalenie, ile światła powinno dotrzeć do materiału światłoczułego. W przypadku aparatu cyfrowego jest to przetwornik obrazowy czyli matryca. Oprócz tradycyjnego pomiaru matrycowego mamy w aparatach pomiar punktowy, z którego korzystają raczej profesjonalni fotografowie. Po wybraniu tego trybu aparat mierzy natężenie światła tylko w jednym punkcie.

tryby pomiaru światła

Przeważnie jest to pole centralne, ale w niektórych modelach fotograf może wybrać niemalże dowolne położenie na powierzchni klatki albo powiązać punkt pomiaru z punktem ostrości. Dzięki zwężeniu pomiaru do kilku procent kadru można precyzyjnie określić natężenie światła w  najbardziej interesującym miejscu zdjęcia oraz dobrać parametry ekspozycji tak, aby osiągnąć pożądany efekt. Pomiarowi punktowemu nie przeszkadza w zrobieniu profesjonalnego zdjęcia, ani kontrastowe oświetlenie – w przypadku fotografowania pod światło – ani też silne źródła światła. Każdy pomiar ekspozycji ma wady i zalety oraz każdy z nich sprawdza się winnych okolicznościach. To od fotografa zależy jakie wybierze tryby pomiaru światła, gdyż to on bierze odpowiedzialność za osiągnięte na zdjęciu rezultaty.

Author: warsztaty-fotograficzne.pl