Technika low key – fotografia, high key. Techniki wykonywania profesjonalnych zdjęć

Zadowalające wykonywanie zdjęć nie jest łatwym zadaniem. Wymaga ono od pasjonatów fotografii posiadania wielu umiejętności. Każdy profesjonalista powinien umieć zmierzyć się z techniką high key oraz lov key

fotografia high key

Fotografia high key – to technika wykonywania fotografii polegająca na dobraniu odpowiednich tematów o przewadze jasnych tonów. W technice tej skala zaczernień pozytywu jest ograniczona do minimum. Fotograf zdecydowanie unika czarnych płaszczyzn, starając się jednocześnie dobrać jak najwięcej jasnych plam. Technikę tę stosuje się przede wszystkim wobec fotografii przedmiotów jasnych. Jako przykład można podać osoby o jasnej karnacji, bieliznę czy białe kwiaty. Zrobiona fotografia powinna podkreślać delikatność przedmiotu oraz spokój panujący w chwili fotografowania. Przy użyciu tej techniki mogą również być obrazowane krajobrazy oraz architektura. Niezwykle ważne jest dobranie oświetlenia w taki sposób, aby tło było jasne, a przedmiot od niego oddalony. Oświetlenie powinno być mocne orz powinno być skierowane w stronę przeciwną do fotografowanego przedmiotu.

Technika low key

Zupełnym przeciwieństwem jest technika low key Polega ona na wykonywania fotografii polegającej na dobraniu odpowiednich tematów o przewadze nasyconych i ciemnych tonów. W tej technice skala zaczernień pozytywu ogranicza się do odcieni szarości i głębokiej czerni. Fotografie low key przedstawiają ciemne przedmioty np. osoby o ciemnej karnacji czy zwierzęta o czarnym futrze. Low key fotografia może również obrazować krajobrazy i architekturę. Najważniejsze w tej technice jest odpowiednie dobranie oświetlenia w taki sposób, aby czarne elementy przedmiotu spowodowały wystarczające naświetlenie negatywu. Wykorzystywanie obu technik wymaga od fotografa posiadanie niezwykłych umiejętności w tej dziedzinie.

 

Author: warsztaty-fotograficzne.pl